Az interjú készítője: Makkné Kende Adrienn

A gyermekáldás elmaradása általában komplex megközelítést igényel. Miért elengedhetetlenül fontos szereplője a kivizsgálásnak, gyógyításnak az endokrinológus?

Dr. Kiss-Vizer Anna a Gólyafészek Rendelő és a Keresztény Családi Centrum munkatársa, szakterülete a cikluszavarok és termékenységi problémák kivizsgálása és a gyógyítás legújabb lehetőségei. Szívügye a cikluskövetés – ő maga a FEMM Health módszer oktatója is – és gyógyító munkája során az oki orvoslás protokolljait követi. Hívő szakember, aki évek óta foglalkozik meddőséggel küzdő párokkal, de sokat tesz a fiatalok körében felmerülő cikluszavarok gyógyításáért is.

Ha elmarad a gyermekáldás, a párok először nőgyógyászhoz fordulnak. Mivel foglalkozik az endokrinológus, miért érdemes endokrinológussal is konzultálni a meddőségi problémákkal kapcsolatban?

A gyermekáldás elmaradása általában komplex megközelítést igényel. Az endokrinológus a hormonrendszer egészségének szakorvosa. Sokan nem is sejtik, hogy a női meddőségi problémák 80%-a hormonális eredetű. Mivel a termékenységi hormonokhoz sok köze van a nőgyógyászoknak is, így bizonyos mértékben ők is rálátnak az endokrinológiára, de tulajdonképpen ez nem az ő kifejezett szakterületük, így korlátozottabb a tudásuk és a lehetőségeik. Fontos lenne tehát, hogy a nőgyógyászati vizsgálatot endokrinológiai konzultáció is kövesse – így hatékonyabb lehet a gyógyítás.

Volt egy betegem, akit 2 év sikertelen próbálkozás során már nagyon alaposan kivizsgáltak a nőgyógyászok, ismeretlen eredetű meddőséget állapítottak meg és lombikra küldték volna – ekkor azt a tanácsot kapta, hogy érdemes a már meglévő laboreredményeivel endokrinológust is felkeresni. Nála autoimmun pajzsmirigy-gyulladás, kis mértékű prolaktineltérés, enyhe inzulinrezisztencia is zavarta a termékenységet. Nagy öröm volt, amikor mindössze 3 hónapnyi megfelelő diéta és személyre szabott gyógyszeres terápia mellett természetes úton megfogant, ma pedig már meg is született a várva-várt babájuk.

Melyek a leggyakoribb hormonproblémák, melyekkel a babára vágyók között manapság a munkája során sokszor találkozik?

Ahogy említettem is, a női terméketlenség hátterében mintegy 80 %-ban endokrinológiai probléma is jelen van – ezek rendkívül sokfélék lehetnek, gyakran nem is csak egyetlen diagnózis érinti a nőt. Leggyakrabban a pajzsmirigyhormonok eltérései, a magas prolaktinszint vagy az inzulinrezisztencia okozza a foganás elmaradását. Ezek elsősorban endokrinológiai kivizsgálást és kezelést igénylő állapotok. Szintén nagyon gyakori a PCOS, mely esetén ideális esetben nőgyógyásznak és endokrinológusnak kellene nagyon szorosan együtt dolgoznia a termékenység helyreállítása érdekében, de az endometriózisnak szintén lehetnek komoly endokrinológiai vonatkozásai. Összességében tehát a meddőség összetett probléma, ami olyan komplex megközelítést igényel, melyben fontos szerep jut az endokrinológusnak is.

Az ilyen diagnózisok, laboreltérések vagy az ovuláció hiánya nem jelenti azt, hogy csakis lombik eljárás során foganhat gyermeke a párnak. Ezek a betegségek megfelelő gyógyszeres terápiával és életmódbeli változtatásokkal többnyire meggyógyíthatóak, a termékenység helyrehozható, így természetes úton jöhet a kisbaba.

Tehát személyre szabott gyógyszeres terápiát és életmódbeli tényezőket szokott javasolni a betegeinek – mindkettő kellhet és fontos?

Gyakran tapasztaljuk orvosként, hogy a hozzánk fordulók inkább gyógyszert kérnek – mondjam meg, mit, mikor, mennyit vegyen be, hogy babája lehessen. A fent említett hormonális problémák nem csak a termékenységünket érintik – a meddőség csak egy tünete a betegségüknek, de valójában az egész női szervezet nem működik ideálisan. Ha valaki babát szeretne, fontos szempont az is, hogy a kis megfoganó, nagyon sérülékeny élet milyen környezetben kezd növekedni – mennyire egészséges az anya és az apa? A szülők egészségének javítása hozzájárul a foganó gyermek egészségéhez – az életmódbeli változások tehát ezért is elengedhetetlenek a családtervezéshez. Ne felejtsük, az életmódon gyógyszerekkel nem tudunk javítani – csakis változtatásokkal, jó szokások kialakításával. Ez természetesen komoly erőfeszítést igényel, de megéri komolyan venni. (Aki még nem tervez babát, annak is jó szívvel ajánlom az életmód rendezését saját jólléte, egészsége érdekében is.)

Meddőség esetén kulcsfontosságú a komplex, holisztikus megközelítés. Az életmódbeli tényezők rendezése az alap az ilyen megközelítésű gyógyításban. Ha a testmozgás, az egészséges táplálkozás, alvás, stresszkezelés rendezve van, igazán csak akkor tud a gyógyszeres kezelés is hatni. (Sőt, vannak bizonyos nehézségek – mint például az inzulinrezisztencia – , melyeken pusztán csak gyógyszerekkel nem is tudnánk segíteni.) Az életmód és a személyre szabott gyógyszerelés tehát ugyanolyan fontos, többnyire mindkettőre szükség van. Természetesen minden esetben egyéni javaslatot igényel – tehát semmiképpen sem internetről “levadászott” diéta és életmódtanácsok fogják megoldani az egészségügyi problémákat. Alapos kivizsgálás után fontos mérlegelni, kinél mennyire súlyosak az eltérések és mennyi időnk van a problémák rendezésére (hiszen tudjuk, hogy 35 éves kor felett erőteljes csökkenő tendenciát mutat a női termékenység).

Mit javasol a keresztény pároknak, ha nem jön a baba?

Akár keresztény az illető, akár nem, én kiindulásként mindig azt javaslom: tanuljanak meg egy nyákmegfigyelésen alapuló cikluskövetési módszert (Creighton módszert vagy a FEMM-et éppen erre dolgozták ki). A nőknél az ovuláció (és nem a menstruáció!) az egészség jele, ezért fontos mindig tisztában lenni vele, hogy vajon minden rendben van-e a termékenységünkkel. Ha nincsen ovulációnk, vagy eltéréseket tapasztalunk a ciklusunk során, akkor célszerű hamar orvoshoz fordulni. Egy jól vezetett ciklustáblázat diagnosztikus értékű lehet, segítheti a meddőségi problémák mielőbbi felismerését és okainak megtalálását.

Első lépés tehát a cikluskövetés. Erre épülhet a nagyon alapos nőgyógyászati és a hormonális kivizsgálás. A mi szemléletünk szerint a meddőség nem diagnózis, hanem tünet – egy vagy több egészségügyi probléma tünete. Feladatunk megtalálni, mi okozza a gondot, és meggyógyítani, így a termékenység helyreállhat. Ezt nevezzük összefoglalóan termékenységet helyreállító orvoslásnak, vagyis RRM szemléletnek (RRM – Reproductive Restorative Medicine). Több protokollja létezik a világon, itthon már a NaPro Technológia, a FEMM Health és a Neo Fertility protokolljaiban jártas orvosok elérhetőek. A Katolikus Szeretetszolgálat „Természetes gyermekáldás” projektjének köszönhetően az elmúlt öt évben több magyar orvos kollégával színvonalas külföldi képzéseken sajátíthattuk el ezt a tudást és szemléletet, de 100 cikluskövetési oktató képzése is megvalósulhatott, akik a munkánkat segítik. Ezen szakemberek elérhetőségei megtalálhatóak a https://cikluskovetes.hu/modszerek#oktatok-es-orvosok oldalon.

Az RRM szemléletben azért alapvető fontosságú a cikluskövetés, mert segít felismerni a kóros állapotot, segít jókor végezni a vizsgálatokat, a gyógyítási fázis során pedig azt is megfigyelheti a nő, ahogyan a ciklusképe rendeződik, innen láthatja, hogy a terápia eredményes és jó irányba halad. Hogy pontosan mire jó a cikluskövetés, mit tudhatunk meg belőle és mi a tudományos alapja, hogyan működik, arról mostanság készítettünk egy online elérhető, bővebb ismertető előadást – tájékozódásképp érdemes lehet megnézni az érdeklődőknek.

Végül nagyon fontosnak érzem hangsúlyozni ennél a kérdésnél, hogy időt kell adni annak, hogy az RRM terápiának köszönhetően a termékenységi folyamatok helyreálljanak. Ez sosem egyik ciklusról a másikra történő változás!

Hívő szakemberként ha egy fontos dolgot javasolhatna a meddőséggel küzdő pároknak, mire hívná fel a figyelmüket?

Bár ez nem annyira endokrinológiai kérdés, de mégis kulcsfontosságúnak tartom: Merjenek lelki segítséget és pszichés támogatást kérni ebben a nehéz időszakban! Szerintem az a legnehezebb része a meddőségi problémák gyógyításának – főleg, ha összetett probléma áll fenn – ,hogy a szervezetnek időre van szüksége a gyógyuláshoz, a termékenység helyreállásához. A türelmes várakozás és kitartás elengedhetetlent, mert sokszor nem 2 hónappal a terápia megkezdése után fogan meg a várva-várt kisbaba, hanem hosszú hónapokat kell várni a pozitív tesztre. Sokat jelenthet, ha ilyenkor megfelelő mentális segítséget is kap a pár. Vannak már erre szakemberek – az Apor Vilmos Katolikus Főiskola Anna-Joachim programja és a meddőségi szaktanácsadó képzésének szakemberei is segíthetnek ebben. A Keresztény Családi Centrum kivizsgálási folyamatában minden párnak felajánljuk a pszichológussal történő pár- vagy egyéni konzultációs lehetőséget, amit a visszajelzések alapján nagyon hasznosnak tartanak a betegeink. Hisszük, hogy azzal is a gyermekáldás felé segítjük a pácienseinket, ha lelkileg támogatjuk őket ezen a nehéz úton – mindenkit bátorítok, hogy merjék elfogadni, sőt merjék kérni ezt a fajta segítséget is. Sokat jelenthet!

Az interjú a 777.blog.hu-n jelent meg teljes terjedelemben.